Bylinkový wellness pre vaše zmysly a vlasy – najlepšie recepty na domáce kúpele
Máte za sebou ťažký deň v práci, v škole alebo na univerzite?
Našťastie vám vieme poradiť, ako upokojiť vaše napäté nervy!
Počuli ste už o bylinkovom kúpeli? Predstavuje nielen úžasnú formu relaxu, ale takisto perfektný spôsob, ako rýchlo doplniť živiny celému telu, čím zaručene zlepšuje stav pokožky. Vyskúšajte upokojujúcu a vyživujúcu silu byliniek – zistite, ako fungujú a ako si môžete aj vy pripraviť ten najlepší domáci bylinkový kúpeľ.
Výhody bylinkových kúpeľov
Prečo by ste si mali vybrať bylinky namiesto tradičného perličkového kúpeľa? Pretože je dokázané, že bylinky v horúcom kúpeli nielenže priaznivo účinkujú na stav vašej pokožky, ale takisto pôsobia ako aromaterapia: zmierňujú napätie, uvoľňujú telo, upokojujú myseľ, zlepšujú náladu a dokonca zlepšujú kvalitu spánku. Bylinky navyše neobsahujú umelé prísady, ktoré by pokožku dráždili, takže sú úplne bezpečné. Bylinky v teplom kúpeli dodávajú kyslík do celého tela, stimulujú krvný obeh, posilňujú metabolizmus v kožných bunkách.
Ako si môžete pripraviť bylinkový kúpeľ?
Na výber sa nám ponúka veľa možností – v obchodoch so zdravými potravinami sú k dispozícii už predpripravené bylinkové zmesi a esenciálne oleje, ktoré poskytujú vysokú koncentráciu živín obsiahnutých v určitých rastlinách. Môžete takisto používať predpripravené bylinkové roztoky.
No na druhej strane môžete zistiť, že vás samotné zbieranie a sušenie byliniek skutočne baví a uspokojuje. Takéto aktivity sú veľmi populárne najmä v škandinávskych krajinách, pretože sa priamo týkajú Hygge – nielenže vám umožňujú oddychovať a vychutnávať si pohodu domova, ale – vďaka ručnému zbieraniu rastliniek – vás tiež prinútia stráviť čas vonku na čerstvom vzduchu v obklopení zelene, čo znamená v súlade s prírodou.
Cieľom tohto kúpeľa je, aby ste si čo najlepšie oddýchli a zrelaxovali. Okrem bylinných infúzií si môžete zapáliť buď vonnú sviečku, ktorá dotvorí príjemnú atmosféru, alebo aroma lampu. Nezabudnite si pustiť relaxačnú hudbu. Takáto procedúra vám pomôže si načerpať nové sily a zabudnúť na starosti, ktoré vás trápili počas dňa.
Aké bylinky sa môžu používať pri na relaxačný kúpeľ?
Môžete využiť buď jednu bylinku, alebo kombináciu niekoľkých, pričom si pred samotným kúpeľom pripravte odvar, ktorý následne zmiešate vo vani s teplou vodou.
Na výber máte zo širokej škály byliniek. Všetky oplývajú úžasnými skrášľovacími a relaxačnými vlastnosťami. Tu sú tie najobľúbenejšie:
- rozmarín – na pokožku pôsobí relaxačne a upokojujúco
- levanduľa – dokonale upokojuje telo a zmysly; pomáha k relaxácii
- harmanček – upokojuje podráždenia, zlepšuje stav pokožky, pomáha k relaxácii, obsahuje vysokú dávku flavonoidov a olejov, ktoré zlepšujú stav pokožky
- bazalka – výborne vonia a zlepšuje celkovú pohodu, obsahuje rastlinné steroly, flavonoidy, triesloviny a karotenoidy
- skalník – zlepšuje stav poškodenej pokožky, posilňuje celkovú imunitu, zlepšuje pružnosť pokožky a vlasov; obsahuje fenolové kyseliny, triesloviny a flavonoidy
- šalvia – ideálna na všetky typy kožných infekcií a zápalov, vyhladzuje a spevňuje pokožku, urýchľuje hojenie; je zdrojom flavonoidov a triterpénov
- valerián – ideálny pre večerné kúpele, pretože uľahčuje zaspávanie a upokojuje nervy (obsahuje estery kyseliny valerovej známe svojimi upokojujúcimi vlastnosťami)
- medovka lekárska – má krásnu a upokojujúcu vôňu, zmierňuje stres a napätie v tele vrátane svalov; kúpeľ s medovkou lekárskou je geniálny po náročnom tréningu; má tiež antibakteriálne a protizápalové vlastnosti, upokojuje odreniny a podráždenie pokožky. Kúpeľ s extraktom z medovky lekárskej je ideálny počas horúcich letných dní – bylinka má antiseptický účinok, zabraňuje množeniu baktérií a nadmernému poteniu.
- nechtík lekársky – tento krásny nenápadný malý kvietok pozitívne vplýva na suchú pokožku, pretože ju dobre hydratuje a vyhladzuje; kúpeľ s nechtíkom lekárskym bude mať upokojujúci účinok na pokožku a zabráni jej vysušeniu, napr. po opaľovaní, po dlhom pobyte na slnku alebo v klimatizovanej či suchej miestnosti. Kúpeľ z nechtíka dokonale upokojí aj veľmi podráždenú a suchú pokožku.
- žihľava – obsahuje obrovské množstvo vitamínov a minerálov a zároveň pomáha v boji proti akné a zápalom pokožky.
Ako pripraviť bylinkový odvar?
Najprv si vyberte bylinky, ktoré chcete použiť. Môžete si navoliť vlastnú kombináciu v rôznych pomeroch. Dajte ich do hrnca a zalejte vodou. Hrniec prikryte a varte na miernom ohni približne 30 minút. Nezabudnite ale, že voda nesmie dosiahnuť bod varu. Po vychladnutí odvar preceďte a nalejte do tmavej fľaše. Ak chcete predĺžiť jeho trvanlivosť, pridajte približne 200 g chloridu horečnatého alebo jojobového oleja (pôsobí ako šetrný prírodný konzervačný prostriedok).
Na jeden kúpeľ vám bude stačiť asi 100 ml nálevu, pričom samotný kúpeľ by nemal trvať dlhšie ako 20 minút.
Užite si svoj zaslúžený odpočinok!